Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski

Kas jums lika uzrakstīt šo grāmatu?

2013. gadā, kad Konrāds un es nolēmām rakstīt grāmatu, gandrīz nebija grāmatu par Bitcoin vai kriptovalūtām (un noteikti nebija nevienas grāmatas, kas iedziļinātos kādā nozīmīgā tehniskā dziļumā). Protams, pusotra gada laikā, kas bija nepieciešams, lai pārietu no koncepcijas līdz gatavai grāmatai, iznāca vairākas citas grāmatas par Bitcoin. Mūsējais joprojām ir objektīvi labākais (lai iegūtu šī paziņojuma kriptogrāfijas pierādījumus, jums būs jāiegādājas mūsu grāmata). Labi, tāpēc varbūt mūsu grāmata ir tikai smieklīgākā Bitcoin grāmata, kas tur ir, bet tā noteikti nonāk daudz detaļās, izskaidrojot, kā Bitcoin patiesībā darbojas un kāpēc tā bija jāveido tā, kā bija. Daudzi Bitcoin aspekti (piemēram, ieguves process) parasti tiek uzskatīti par patvaļīgiem (un pat “stulbiem”), taču faktiski tie ir kritiski svarīgi, izstrādājot decentralizētu vienādranga naudas sistēmu..

Kādas jaunas zināšanas jūs ieguvāt, rakstot grāmatu?

Esmu dzirdējis, kā citi saka, ka, izmantojot Bitcoin, vairums cilvēku sākotnēji to atmet kā muļķības, pēc tam pievēršas tam ar ziņkāri, pēc tam ilgu laiku apvelk galvu apkārt tam, kā tas varētu patiešām darboties, un pēc tam uzskata, ka tas ir vissvarīgākais izgudrojums kopš (ievietojiet izgudrojumu, kuru jūs šeit ļoti augstu vērtējat). Es lielākoties piekrītu, izņemot to, ka es domāju, ka var būt vairāki Eureka momenti ar kaut ko līdzīgu Bitcoin, kas ir dīvaini gan no datorzinātnes, gan no ekonomikas viedokļa. Un arī no juridiskā / politiskā / kultūras / utt. perspektīva. Konrāds un es katrs savā ziņā aizraujamies ar šaurām (er) Bitcoin šķēlītēm grāmatas rakstīšanas sākumā nekā beigās. Rakstot grāmatu, noteikti arī daudz ko uzzināju par kriptogrāfiju!

Zemāk ir Bitcoin for Befuddled.

(Pilns grāmatas izdevums ir pieejams vietnē Amazon.)

Bitcoin pamati

Pēc mūsu pieredzes vienkāršākais veids, kā satraukt cilvēku par Bitcoin, ir likt viņam kaut ko iegādāties ar to. Tā mēs paši pieķērāmies. Šajā nodaļā mēs palīdzēsim jums veikt pirmo Bitcoin darījumu, neuztraucoties par pārāk daudz tehnisko lietu. Tomēr pa ceļam mēs diskutēsim par to, kā darbojas Bitcoin. Pēc šīs nodaļas lasīšanas jūs sapratīsit Bitcoin pamatus – pietiekami, lai par to tērzētu vietnē
jebkura kokteiļu ballīte.

Kā Bitcoin darbojas vienkāršā izteiksmē

Bitcoin sistēmā visi sadarbojas, lai sekotu līdzi visu citu naudai, un, kā minēts 1. nodaļā, centrālā iestāde (piemēram, banka vai valdība) nav iesaistīta. Lai vislabāk saprastu, kā šī sistēma darbojas, vispirms apskatīsim piemēru, vispirms izmantojot dolārus.
Iedomājieties, ka pasaulē eksistē tikai 21 miljons dolāru, un pastāv arī detalizēts saraksts ar visiem cilvēkiem, kuriem ir šī nauda. Ikvienam, ieskaitot jūs (pat ja jums ir tikai USD 5), ir šī saraksta kopija. Piešķirot draugam 2 dolārus, no ieraksta sarakstā jums ir jāatņem 2 dolāri un viņas ierakstam jāpievieno 2 dolāri. Pēc viņas informēšanas par darījumu viņa atjaunina arī savu sarakstu. Faktiski visiem cilvēkiem pasaulē ir jāatjaunina saraksts; pretējā gadījumā saraksts būtu kļūdains. Tāpēc jums ne tikai jāpaziņo savam draugam, bet arī publiski jāpaziņo, ka atjaunināt sarakstu. Ja jūs mēģinātu apkrāpt sistēmu un nosūtītu draugam USD 1000, krāpšanās mēģinājumu būtu viegli noķert, jo visi zina, ka jums ir tikai 5 USD.

Tagad iedomājieties, ka visi darījumi tiek veikti ar datoriem, kas sazinās, izmantojot internetu, un aizvieto dolārus ar bitcoiniem. Tas ir veids, kā darbojas Bitcoin. Diezgan vienkārši. Tātad, kāpēc Bitcoin šķiet tik sarežģīts?

Atbilde ir trīskārša: pirmais ir grūts jautājums par to, kā būtu jānovērtē jebkuras jaunas valūtas sistēmas vienības (neatkarīgi no tā, vai tas ir bitkoins vai jūras gliemežvāki). Vai matu griezumam vajadzētu būt 5000 bitcoins vai 0,005 bitcoins vērts? Otrkārt, Bitcoin ieviešanā un izmantošanā ir iesaistītas daudzas sīkas detaļas, kaut arī vispārējā koncepcija ir diezgan vienkārša. Piemēram, kā jūs iegūstat saraksta kopiju un kā sākotnēji tiek izplatīti bitkoini? Treškārt, Bitcoin pasaulē tiek izmantots viss jauno un nepazīstamo vārdu (piemēram, ieguves) leksikons. Pirmo punktu par bitcoīnu vērtību atstāsim vēlākai nodaļai.

Šajā nodaļā mēs pievērsīsimies pēdējiem diviem punktiem, izskaidrojot galvenos Bitcoin izmantotos jēdzienus, proti, Bitcoin adresi, privāto atslēgu, Bitcoin maku un blokķēdi. Mēs arī īsi apspriedīsim Bitcoin ieguvi un iepazīstināsim jūs ar jūsu pirmo bitcoīnu saņemšanas un nosūtīšanas procesu, lai jūs varētu redzēt, kā sistēma darbojas. Bet vispirms jums ir jāsaprot Bitcoin vienības sīkāk.

Bitcoin vienības

Kā paskaidrots 1. nodaļā, Bitcoin kolektīvi attiecas uz visu valūtas sistēmu, turpretī bitkoīni ir valūtas vienības. Lai gan kopējais valūtas piedāvājums nepārsniedz 21 miljonu bitkoīnu, katru no tiem var sadalīt mazākās nominālvērtībās; piemēram, 0,1 bitcoins un 0,001 bitcoins. Mazākā vienība, simts miljonā bitkoīna (0,00000001 bitcoins), tiek saukta par satoshi par godu Satoshi Nakamoto. Tā rezultātā precēm var noteikt cenu Bitcoin ļoti precīzi, un cilvēki var viegli samaksāt par šīm precēm precīzi mainot (piemēram, tirgotājs var noteikt piena galonu piena cenu 0,00152374 bitkoīnus vai 152 374 satoshis)..

Tā vietā, lai uz cenu zīmēm rakstītu terminu bitcoins, tirgotāji parasti izmanto saīsināto valūtas kodu BTC vai XBT; 5 bitkoinus rakstīs kā 5 BTC. Neskatoties uz to, ka BTC saīsinājums ir plaši izmantots kopš Bitcoin attīstības sākuma, nesen daži tirgotāji un vietnes ir sākuši lietot XBT, jo tas labāk atbilst noteiktiem starptautiskiem nosaukšanas standartiem..

Tā kā bitkoīnu vērtība ir palielinājusies, arvien biežāk ir jāstrādā ar tūkstošdaļām vai pat miljondaļām bitcoīnu, kurus attiecīgi sauc par milibitcoiniem (mBTC) un mikrobitcoiniem (μBTC). Daudzi cilvēki ir ieteikuši vienkāršākus nosaukumus Bitcoin mazākajām nominālvērtībām, un tas, kas ieguvis vilkmi, atsaucas uz mikrobitcoiniem (diezgan kumoss) tikpat vienkārši kā bitus..
1 bitcoin = 1 BTC vai 1 XBT
1 BTC = 1000 mBTC
1 mBTC = 1000 μBTC
1 μBTC = 100 satoshis = 1 bits

Tagad, kad jūs zināt dažādu Bitcoin vienību noteikumus, jums jāpalielina sava Bitcoin vārdu krājums, tāpēc parunāsim par to, kas ir domāts ar Bitcoin adresi.

Bitcoin adrese

Bitcoin izmanto publisku virsgrāmatu, kas norāda bitcoīnu un to īpašnieku skaitu noteiktā laikā. Bet tā vietā, lai cilvēku vārdus saistītu ar kontiem, virsgrāmatā ir uzskaitītas tikai Bitcoin adreses. Katru adresi var domāt
kā pseidonīms personai (vai cilvēku grupai, uzņēmumam utt.), un pseidonīmu lietošana ir iemesls, kāpēc cilvēki var izmantot bitkoinus, neatklājot personisko informāciju. Šis ir Bitcoin adreses piemērs:
13tQ1fbTMB6GxUJfMqCSDgivc8fvkHEh3J
Līdzīgi kā bankas konta numurs, Bitcoin adrese sastāv no burtu un ciparu virknes (parasti sākas ar ciparu 1). Lai nosūtītu bitcoinus citiem (piemēram, tiešsaistes tirgotājam, draugam vai ģimenes loceklim), jums jāzina tikai viņu Bitcoin adrese. Savukārt, kad jūs kopīgojat savu adresi ar citiem, viņi var jums nosūtīt bitkoinus. Tā kā Bitcoin adreses ir sarežģīti rakstīt, daudzi cilvēki savas adreses attēlošanai izmanto ātrās reaģēšanas (QR) kodus (sk. 2-1. Attēlu).

Ērtības labad jūs varat ievietot savu Bitcoin adresi, ierakstītu vai kā QR kodu (vai abus), savā vizītkartē, personīgajā vietnē vai veikala priekšā (ja esat tirgotājs). Lai gan bitcoīnu nosūtīšanai ir nepieciešams interneta savienojums, jums nav jābūt pieslēgtam, lai tos saņemtu. Piemēram, ja jūs strādājat labdarības organizācijā un izdodat tūkstošiem vizītkaršu, kurās ir jūsu Bitcoin adrese un paziņojums, piemēram, “Lūdzu, apsveriet iespēju ziedot bitkoinā”, jūs pat varētu savākt bitcoīnus, kamēr jūs gulējat.

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski

2. QR kods ir tikai viens no daudzajiem veidiem, kā viegli dalīties ar Bitcoin adresi. Vēl viena metode ir izmantot pirmo bitu shēmu, kurā jūs koplietojat tikai dažas pirmās jūsu Bitcoin adreses rakstzīmes, kuras saīsina ar Bitcoin adreses saīsināšanas pakalpojumiem (līdzīgi kā URL saīsināšanas pakalpojums). Sākot ar versiju 0.9 un jaunāku, Bitcoin atbalsta arī cilvēkiem lasāmas Bitcoin adreses, kas aizstāj tradicionālās, tāpat kā vietnes adrese, piemēram, toys.com, aizstāj mazāk lietotājam draudzīgu IP adresi 123.100.101.111..

Kā jūs zināt, tradicionālajā banku darbībā naudas pārvietošana no viena konta uz citu nozīmē, ka banka atjauninās savu privāto virsgrāmatu, kurā uzskaitīti visi šīs bankas konti. Ja ugunsgrēks vai cita katastrofa iznīcina šo virsgrāmatu, informācija par to, kam piederēja aktīvi bankā, var tikt zaudēta uz visiem laikiem. Lai gan Bitcoin izmanto arī virsgrāmatu, identiskas tā kopijas tiek izplatītas miljoniem datoru visā pasaulē. Līdz ar to nepastāv centrālais kļūmes punkts, un darījumi, kas reģistrēti Bitcoin virsgrāmatā, ir pastāvīgi un tos nav iespējams izdzēst. Bitcoīnu pārvietošana no vienas adreses uz otru ir līdzvērtīga instrukcijas nosūtīšanai visiem Bitcoin tīkla datoriem, lai katru virsgrāmatu atjauninātu vienādi.

Tā kā visi darījumi ar Bitcoin virsgrāmatu ir publiska informācija, privātuma saglabāšana (ja tas ir vēlams) var būt izaicinājums. Lai arī virsgrāmatā nav personiskas informācijas, ja jūs kopīgojat savu Bitcoin adresi ar draugiem vai ievietojat to publiskā vietā, kuru citi var saistīt ar jūsu identitāti, jūsu Bitcoin atlikums šajā adresē būs zināms visiem (ieskaitot visus ienākošos un izejošos) darījumi). Lai uzlabotu savu privātumu, varat izmantot daudzas Bitcoin adreses, bet publiski kopīgot tikai dažas no tām.3 Tātad, kā jūs pārvietojat bitcoinus no vienas adreses uz otru (t.i., iztērējat tos)? Nu, šai darbībai ir nepieciešama privāta atslēga.

  Bruklinas deviņi deviņi atrodas tīklā Netflix! Lūk, kā skatīties 2023. gadā

Privātā atslēga

Privāta atslēga, piemēram, Bitcoin adrese, ir gara skaitļu un burtu virkne (parasti sākas ar ciparu 5). Tāpat kā ar Bitcoin adresēm, QR kodus bieži izmanto, lai attēlotu privātās atslēgas to garuma dēļ. Katra privātā atslēga ir savienota pārī ar vienu Bitcoin adresi, un tā var atbloķēt bitcoinus šajā adresē (t.i., pārvietot tos citur) .4 Šis ir privātās atslēgas piemērs:

5J2ae37Jwqzt7kSp9rE17Mi2LbkHXx4tzNSzbq7xDp2cQJCzhYo

Kamēr Bitcoin adrese ir līdzīga bankas konta numuram, privātā atslēga drīzāk atgādina PIN: jums tā ir nepieciešama, lai autorizētu izņemšanu vai izdevumus. Kad darījums tiek pārraidīts Bitcoin tīklā, uzdodot bitcoīnus pārvietot no vienas adreses uz otru, tīkla datori pirms publiskā virsgrāmatas atjaunināšanas pārbauda, ​​vai darījums ir autorizēts. Konkrēti, viņi pārbauda, ​​vai darījums ir parakstīts digitāli, izmantojot privātu atslēgu. Ciparparaksts ir papildu dati, kas pievienoti darījumam, kuru var izveidot tikai kāds, kuram ir atbilstošā privātā atslēga. Līdzīgi kā PIN, arī privāto atslēgu vajadzētu turēt noslēpumā. Ja kāds iegūs jūsu privāto atslēgu, viņš varēs tērēt jūsu bitkoinus.

Ņemiet vērā: lai arī privātu atslēgu var izmantot digitālā paraksta iegūšanai, privātu atslēgu nevar izmantot ar digitālo parakstu. Arī ciparparakstus nevar izmantot atkārtoti, lai veiktu jaunus darījumus; tāpēc parakstīta darījuma pārraidīšana Bitcoin tīklā nav risks. Šī darbība būtiski atšķiras no tiešsaistes maksājuma veikšanas ar kredītkarti.
Izmantojot kredītkarti, jūs kādam norādāt savas kredītkartes numuru, lai autorizētu darījumu. Pēc tam šo numuru var atkārtoti izmantot (ļaunprātīgi), lai autorizētu citus darījumus, ko nekad neesat paredzējis.

Atšķirībā no PIN, kuru zina gan jūs, gan banka, privāto atslēgu zināt tikai jūs. Risks, ko jūs uzņematies šajā situācijā, ir, ja pazaudējat privāto atslēgu adresei, kurā esat saglabājis bitkoinus, šie bitcoīni šajā adresē tiks bloķēti uz visiem laikiem. Skaidrs, ka ir ārkārtīgi svarīgi nepazaudēt savu privāto atslēgu! Par laimi, jūs varat viegli izgatavot privāto atslēgu digitālās dublējumkopijas vai uzrakstīt tās uz papīra un glabāt drošā vietā. Bitcoin adreses zaudēšana tomēr nav problēma, jo to var atgūt no atbilstošās privātās atslēgas (Bitcoin maka programmas, kas aprakstītas vēlāk šajā nodaļā, to var izdarīt automātiski).

Lai gan Bitcoin ir iespējams izmantot tikai ar vienu adresi un privātu atslēgu, praksē lielākā daļa cilvēku izmanto daudzas adreses, katrai no tām ir sava privātā atslēga, un tās glabā digitālā makā..

Bitcoin maks

Bitcoin seifs ir adrešu un privāto atslēgu kolekcija, kas pieder vienai personai. Tā kā jums ir vairākas Bitcoin adreses, tas var palīdzēt organizēt naudu. Iespējams, vēlēsities atsevišķas adreses īres maksājumiem, pirkumiem tiešsaistē un bitcoīnu ietaupījumiem, lai nākotnē apmaksātu māju. Tātad cilvēkam makā varētu būt divi bitcoīni, kas tiek sadalīti starp daudzām dažādām Bitcoin adresēm (sk. 2.-2. Attēlu).

Vairāku adrešu izmantošana seifa veidā arī palīdz saglabāt privātumu. Tas notiek tāpēc, ka publiskajai virsgrāmatai, kuru uztur Bitcoin un kuru var apskatīt ikviens, nav nekādas iespējas zināt, ka jebkuras divas adreses atrodas vienā un tajā pašā makā un pieder vienai un tai pašai personai (kamēr šī persona nav izdarījusi neko, lai parādītu ka abas adreses ir saistītas, piemēram, veicot vienu pirkumu, izmantojot bitkoinus no abiem kontiem). Lai pārvaldītu vairākas adreses un privātās atslēgas, cilvēki izmanto Bitcoin seifa programmas.

Tā kā Bitcoin maciņš ir abstrakts jēdziens, kas attiecas uz Bitcoin adrešu grupu, seifa programma ir konkrēts rīks, kas palīdz lietotājiem veikt kopīgus Bitcoin uzdevumus, piemēram, izveidot jaunas Bitcoin adreses, sūtīt bitcoinus citiem, dublēt privātas atslēgas un daudzi citi. Bet jāapzinās, ka Bitcoin makus apņemošā terminoloģija ne vienmēr tiek izmantota konsekventi. Bieži vien Bitcoin seifa programmas īsi sauc par Bitcoin makiem, sajaucot šos divus atšķirīgos jēdzienus. Saglabājot Bitcoin maku (iespējams, lai izveidotu rezerves kopiju), jūs izveidojat seifa failu, kurā ir informācija par vairākām Bitcoin adresēm. Vēlāk jūs varat ielādēt maka failus Bitcoin maka programmā.
Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski
Pieejamas daudzas Bitcoin maka programmas; lielākā daļa ir bezmaksas lejupielādes, un tos var palaist klēpjdatorā vai tālrunī vai pat tīmekļa pārlūkprogrammā. Mēs izpētīsim dažādas Bitcoin maka programmas 3. nodaļā, taču šajā nodaļā mēs izmantosim Electrum maku, kas ir atvērtā koda, vairāku platformu un ļoti vienkārši lietojams..

Dažas “sākuma naudas” iegūšana, lai uzzinātu par Bitcoin

Lai darbotos šajā nodaļā, jums būs nepieciešams neliels daudzums Bitcoin (mazāk nekā USD 1 USD). Ja jums ir draugs, kurš ir bitkoiners, apsveriet iespēju lūgt viņu nedaudz mainīt, ko izmantot praksē. Pretējā gadījumā dodieties uz vietni http://newbiecoins.com/, kas ir vietne, kuru mēs (autori) uzturēsim kā sabiedrisko pakalpojumu un kurā tiks uzskaitītas citas vietnes), kas izsniedz nelielu daudzumu bezmaksas Bitcoin. Parasti ir dažas cienījamas vietnes, kas izdod monētas iesācējiem, taču situācija šādās dāvanās ir mainīga – vietnes katru dienu iet uz augšu vai uz leju, tāpēc šajā grāmatā mēs nevaram aptvert konkrētas vietnes..

Izveidojot savu pirmo Bitcoin maku, izmantojot Electrum

Lai sekotu līdzi šai sadaļai, lejupielādējiet un instalējiet Electrum (http://electrum.org/). Ja izvēlaties izmantot citu Bitcoin maka programmu, lielākajai daļai no šīm lapām sniegtajām instrukcijām būtu jāattiecas arī uz to. Pirmoreiz palaižot Electrum, jums tiks lūgts izveidot jaunu maku (vai atjaunot veco maku, kuru pagaidām ignorēsim), kā parādīts 2-3. Attēlā..

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski
Nākamais solis ir paredzēts tieši Electrum; tas ir, tā nav standarta iezīme lielākajā daļā Bitcoin maka programmu. Lietojumprogramma iepazīstina jūs ar sēklu, kas sastāv no 12 nejauši izvēlētiem vārdiem, un lūdz jūs tos pierakstīt (sk. 2-4. Attēlu). Electrum izmanto šo sēklu, lai izveidotu jūsu Bitcoin adreses un privātās atslēgas; tāpēc sēkla ir jātur noslēpumā, līdzīgi kā jūsu privātās atslēgas. Tā kā šajā nodaļā mēs aplūkosim tikai nelielu daudzumu bitkoīnu, jums pagaidām nav jābūt pārāk uzmanīgam. Tomēr jums vajadzētu sākt paturēt prātā šo drošības informāciju. Galvenais sēklas ieguvums ir tas, ka, pazaudējot datoru (teiksim, ugunsgrēkā vai zādzībā), no sēklām var atgūt visu – maku, savu Bitcoin adresi, privātās atslēgas un (pats svarīgākais) naudu..

Nākamais solis dod jums iespēju izveidot paroli. Lai arī parole nav obligāta, tā ir ļoti svarīga. Ja jūsu dators tiek nozagts vai kaut kā nonāk nepareizajās rokās, parole neļauj citiem tērēt jūsu bitkoinus. Tā kā Electrum (un citas Bitcoin maka programmas) izmanto paroli, lai saglabātu jūsu Bitcoin maku datorā šifrētā formā, seifs bez paroles ir bezjēdzīgs. Izmantojot daudzas citas Bitcoin maka programmas, ja aizmirstat paroli, jūs varētu neatgriezeniski zaudēt piekļuvi makam. Bet, izmantojot Electrum, jūs varat atjaunot maku no jūsu sēklām (neprasot paroli).

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski

Pēdējā posmā Electrum pieprasa norādījumus, kā izveidot savienojumu ar attālo serveri. Atlasiet Automātiskais savienojums un pēc tam noklikšķiniet uz Tālāk (skat. 2-5. Attēlu)..

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski
Jums vajadzētu redzēt ekrānu, kas līdzīgs attēlam 2-6. Zaļais punkts
labajā apakšējā stūrī norāda, ka esat izveidojis savienojumu ar Bitcoin
tīkls. Apsveicam! Jūs tikko esat uzstādījis savu pirmo Bitcoin maku! Tagad
jūs varat piepildīt maku ar bitcoiniem.

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski

Bitcoīnu iegūšana makā

Cilnē Saņemšana (skat. 2-7. Attēlu) jums vajadzētu redzēt vairāku Bitcoin saņemošo adrešu sarakstu.

Bezmaksas nodaļa Bitcoin for Befuddled, kuras autori ir Kriss Vilmers un Konrāds Barski

Jūs varat dalīties šajās adresēs ar draugiem, lai viņi varētu jums nosūtīt dažus sākuma bitkoinus – viens no veidiem, kā iegūt bitcoinus! Šajā brīdī, ja vēlaties ievietot bitkoinos reālu naudu, skatiet 4. nodaļu, kur mēs detalizēti diskutējam par to, kā to izdarīt (taču drošības apsvērumu dēļ vispirms izlasiet 3. nodaļu).

Bitcoīnu iekļūšana makā

Lai jūsu makā nonāktu neliels daudzums bitkoīnu – neatkarīgi no tā, vai no drauga vai vietnes, kas uzskaitīta vietnē http://newbiecoins.com/ – jums būs jāpiešķir šim draugam vai vietnei vienu no savām publiskajām Bitcoin adresēm. Sākot ar šo rakstu, neliels Bitcoin daudzums testēšanai būtu aptuveni 0,5 milibitcoin (mBTC). Ja lasīšanas laikā 0,5 mBTC ir daudz naudas, tad jūtieties brīvi izmantot mazāku summu. Dažas minūtes pēc tam, kad jūsu draugs (vai vietne) nosūtīs šīs monētas, jūsu Electrum makā vajadzētu redzēt atlikumu 0,5 mBTC..
(Faktiski jūsu bilance parasti tiek atjaunināta uzreiz.) Labi! Jums tagad pieder bitcoini, kas ļauj ieskatīties nākotnē! Kā? Turpini lasīt. Piezīme Privātu Bitcoin atslēgu importēšana makā var būt bīstama. Nauda būtu jāimportē, izmantojot privātās atslēgas, tikai tad, ja ir iesaistītas nelielas naudas summas, un nekad neizmantojiet šo metodi kā daļu no stratēģijas, lai pārvaldītu lielākas naudas summas, ja vien jūs neesat pieredzējis bitkoiners. Komikss šīs nodaļas beigās ilustrē to, kāpēc darbs ar neapstrādātiem privātiem Bitcoin taustiņiem var būt ļoti bīstams.

Tērējot Bitcoins ar savu maku

Lai gan tūkstošiem tirgotāju tagad pieņem bitkoinus, jūs nevarat daudz iegādāties ar 0,5 mBTC. Lai iegūtu labus piedāvājumus, jums būs jāmeklē internets! Alternatīvi, gadsimta darījumam jūs varat likt laimi tiešsaistē lasīt par zemo un zemo cenu – 0,1 mBTC. Apmeklējiet vietni http://befuddled.org/, lai piekļūtu mūsu zīlēšanas vietnei, kuru esam tieši sasaistījuši ar kristāla bumbiņu. Nosūtot 0,1 mBTC uz servera Bitcoin adresi, serveris pārsūta laimes pieprasījumu uz kristāla bumbiņu, un tas paredz jūsu nākotni.

  Uzbrucēju maldināšana reālā laikā ar maldinošiem baitiem

Lai iegūtu savu laimi, izmantojiet funkciju Electrum’s Sūtīt un laukā Maksājiet ielīmējiet vietnes Bitcoin adresi. Laukā Summa norādiet 0,1 mBTC (ja jūsu vienības ir iestatītas uz BTC, ievadiet 0.0001; mainiet noklusējuma vienības, izvēloties Tools4Preferences4Base Unit). Bitcoin darījumi prasa arī maksu. Laukā Maksa ievadiet arī 0,1 mBTC (šī summa var būt lielāka nekā nepieciešama, taču pagaidām par to neuztraucieties). Jūsu ekrānam vajadzētu izskatīties kā 2-8. Attēlā.

Attēls 2-8: Bitcoīnu nosūtīšana caur Electrum
Noklikšķinot uz Sūtīt, Electrum prasa ievadīt paroli un pēc tam apstiprina, ka darījums ir pārsūtīts. Gandrīz uzreiz vietnē vajadzētu redzēt savu laimi. Laipni lūdzam nākotnē! Jūs esat tikko veicis savu pirmo Bitcoin darījumu!
Sadaļā Electrum Vēsture ir parādīti iepriekš veiktie darījumi. Darījumi, kuros tiek parādīts gaidāmais vārds, vēl nav reģistrēti Bitcoin publiskajā virsgrāmatā (kas parasti notiek apmēram 10 minūtes pēc darījuma nosūtīšanas).
Ja jūs neinteresē jūsu liktenis, bet vēlaties praktizēt bitkoīnu sūtīšanu, jums būs prieks uzzināt, ka daudzas labdarības organizācijas un bezpeļņas organizācijas tagad pieņem bitkoinus. Daži no tiem nodrošina pārtiku bezpajumtniekiem, aizstāv tiešsaistes privātuma tiesības un atbalsta atvērtā pirmkoda programmatūru (ieskaitot Bitcoin). Veicot meklēšanu tiešsaistē, jūs atradīsit daudzas bezpeļņas organizācijas, kas ir iesūtījušas Bitcoin adresi. Mēs iesakām nodot jūsu bezmaksas milibitcoinus Sean’s Outpost, labdarības organizācijai, kas baro bezpajumtniekus Pensakolā, Floridā (tās ziedojuma Bitcoin adresi var atrast tās vietnē http://seansoutpost.com/). Atšķirībā no zīlēšanas vietnes, ziedojot, iespējams, nesaņemsit atbildi no vietnes. Bet esiet droši, ka saņēmēji ir pieņēmuši jūsu bitcoinus, ja sadaļā “Electrum” Vēsture tiek parādīts vārds apstiprināts. (Dažreiz apstiprinājuma statusu norāda ar nelielu iezvanes ikonu vai arī darījumam tiek piešķirti vairāk nekā viens apstiprinājums.) Jums varētu būt interesanti, kā un kur Electrum ieguva Bitcoin adresi. Atbilde ir jūsu Bitcoin maka programma.

Bitcoin adreses, kuras ir izveidojusi jūsu Bitcoin maka programma Kad palaižat Bitcoin maka programmu, tā bezsaistē var ģenerēt jaunu Bitcoin adresi. Nav nepieciešama saziņa ar Bitcoin tīklu, neparasta īpašība, kas pārsteidz daudzus cilvēkus. Izmantojot citas adreses vai numurus, piemēram, veidojot jaunu e-pasta adresi, vispirms ir jānoskaidro, vai adresi izmanto kāds cits. Tas pats attiecas uz jauna tālruņa numura saņemšanu vai bankas konta atvēršanu. Tomēr, kad vēlaties jaunu Bitcoin adresi, tā tiek izvēlēta pēc nejaušības principa no visām iespējamām Bitcoin adresēm. Kādas ir izredzes, ka jums nejauši ģenerēta Bitcoin adrese būs tāda pati kā tā, ko ģenerējis kāds cits? Mēs izmantosim analoģiju: ņemsim vērā visus smilšu graudus uz Zemes – no visām pludmalēm un tuksnešiem. Ja nejauši izvēlaties vienu graudu, lai tas būtu jūsu, un cits cilvēks pēc nejaušības principa izvēlas smilšu graudu, iespējams, ka jūs abi izvēlētos vienu un to pašu smilšu graudu, triljonu reižu lielāka nekā varbūtība, ka jūs abi ģenerējat vienu un to pašu Bitcoin adresi.

Lai gan jūs varat izveidot Bitcoin adreses bezsaistē, jums jābūt tiešsaistē, lai redzētu, cik daudz naudas ir jūsu adresēs, vai nosūtītu naudu citiem. Tas ir tāpēc, ka, lai veiktu šīs papildu darbības, jums ir jāpiekļūst Bitcoin publiskajai virsgrāmatai, kuru mēs tālāk apspriedīsim.

Blokķēde

Visi Bitcoin darījumi tiek reģistrēti blokķēdē. Visā šīs grāmatas atlikušajā daļā mēs Bitcoin virsgrāmatu dēvēsim par blokķēdi. Tā nosaukuma iemesls ir tāds, ka virsgrāmatai tiek pievienoti jauni darījumi lielos gabalos vai blokos. Ikreiz, kad tīklā tiek pārraidīts jauns Bitcoin darījums, tīkla datori to papildina ar pieaugošu citu jaunu darījumu kopu. Pēc tam apmēram ik pēc 10 minūtēm darījumi šajā fondā tiek apvienoti blokā un pievienoti blokķēdei (sk. 2-9. Attēlu)..
Lai pareizi darbotos, visām Bitcoin maka programmām ir nepieciešama piekļuve atjauninātai bloķēšanas ķēdes kopijai, un katru reizi, kad bloks tiek pievienots, seifa programmas kopē un pievieno bloku savai blokķēdei..
Attēls 2-9: Bitcoin darījumi tiek grupēti blokos, kas tiek pievienoti blokķēdei ik pēc 10 minūtēm.

Tūkstošiem datoru Bitcoin tīklā, kas savāc darījumus un pievieno tos blokķēdei, sauc par kalnračiem. Turpmāk nodaļā izskaidrosim kalnračus un sīkāku informāciju par viņu darbu. Pagaidām paturiet prātā, ka ikviens var būt kalnračis (ieskaitot jūs), datorā, kas ir savienots ar Bitcoin tīklu, palaižot atvērtā koda Bitcoin-ieguves programmatūru. Jebkurā brīdī desmitiem tūkstošu kalnraču ir savienoti ar Bitcoin tīklu. Visi brīvprātīgi izmanto savus datorus, lai blokķēdē pievienotu jaunus darījumus (mēs paskaidrosim, kāpēc viņi to dara pēc brīža).

Katru blokķēdei pievienoto bloku tīklā pievieno viens kalnračis. Tad visi pārējie Bitcoin tīklā seko līdzi piemēram un atjaunina savu blockchain kopiju (tas ietver citas kalnračus un Bitcoin maka programmas). Kāpēc tikai viens kalnračis pievieno bloku, un kā tiek nolemts, kurš no tūkstošiem kalnraču tas ir? Šeit Bitcoin kļūst interesants un nedaudz tehnisks.

Vispirms apsvērsim, kāpēc kāds vēlas atjaunināt blokķēdi. Protams, ja jūs vēlētos pabeigt darījumus, jūsu Bitcoin maka programmai būtu nepieciešama jaunākā blockchain kopija. Tomēr jūs, iespējams, negribēsit vairākus mēnešus sūtīt vai saņemt bitcoinus, tad kāpēc gan apgrūtināt pa to laiku atjaunināt jūsu blockchain kopiju? Lai Bitcoin sistēma darbotos, daudziem cilvēkiem ir jāuztur atjauninātas blokķēdes kopijas. Iemesls ir tāds, ka, ja tikai vienai personai būtu jaunākais eksemplārs, viņa varētu manipulēt ar reģistrēto bitkoinu skaitu. Tāpēc ar labu gribu vien nepietiek, lai sistēma darbotos. Bet atlīdzības vilinājums vienmēr ir pievilcība.

Blockchain loterija

Kā stimuls lietotājiem cik bieži vien iespējams atjaunināt blokķēdi, Bitcoin izmanto uz loterijām balstītu atalgojuma sistēmu. Daudzi cilvēki kļūst par kalnračiem un mēģina būt pirmie, kas blokķēdei pievieno bloku. Pēc tam, pamatojoties uz varbūtību, tiek izvēlēts uzvarētājs un viņš pievieno bloku. Kāds ir šādas loterijas izmantošanas mērķis, lai palaistu Bitcoin? Iedomāsimies, Crowley vēlas no Clarice iegādāties automašīnu 10 000 USD vērtībā. (Uzziniet vairāk par mūsu draugu Krovilu Krokodilu komiksā 5. nodaļā.)
Izmantojot tradicionālo valūtu, divi cilvēki, kas iesaistās šajā darījumā, iespējams, dotos uz banku un pārskaitītu naudu starp saviem bankas kontiem (vai izmantotu kases čeku, kas ir analogi šim;).

Viņi to darītu bankā, jo viņiem ir nepieciešama uzticama trešā puse (“baņķieris”), kas pārvalda “naudas virsgrāmatu” un pārvieto grāmatvedībā esošo naudu no vienas personas konta uz otru. Baņķiera uzdevums ir paziņot, ka Kroulijs un Klarisa var uzticēties; tas ir, lai apstiprinātu, ka virsgrāmata ir atjaunināta pareizi. (Baņķieris drīkst vai nevar sportot ar monokli, valkāt cepuri un smēķēt cigāru.)

Izmantojot Bitcoin, mums ir arī nepieciešama persona, kas pielāgo virsgrāmatu, kas šajā gadījumā nozīmē blokķēdes pielāgošanu, pievienojot tai bloku. Izrādās, ikviens var pildīt šo lomu, ja vien viņš nav saistīts ne ar vienu no darījuma pusēm, jo ​​tas var izraisīt interešu konfliktu. To var paveikt, ja izlases veidā izvēlas personu loterijas veidā. Tātad ar Bitcoin loterija izvēlas izlases kalnraču, kurš pēc tam tīklam paziņo, ka noteikti Bitcoin darījumi ir derīgi.

Protams, vienmēr ir neliela iespēja, ka šis kalnračis zina kādu no nesenajā darījumā iesaistītajām personām. Tāpēc bloki tiek sakārtoti ķēdē: Aptuveni pēc 10 minūtēm, kad tiek paziņots nākamais loterijas uzvarētājs, šī uzvarētāja savā paziņojumā arī apstiprina, ka viņa piekrīt visiem iepriekšējā loterijas uzvarētāja darījumiem.

Lai apstiprinātu Bitcoin, tiek izvēlēta izlases persona, kas darbojas ar Bitcoin ieguves programmatūru
darījumiem. Procesa laikā katrs Bitcoin-mining loterijas uzvarētājs saņem atlīdzību, kas ir noteikts daudzums bitcoīnu. Atlīdzībā ietilpst visas darījumu maksas par darījumiem šajā blokā, kas motivē kalnračus savākt pēc iespējas vairāk darījumu blokā, palielinot viņu atlīdzību. Lai kalpotājs varētu saņemt atlīdzību no nākamā bloka, kas tiek pievienots 10 minūtes vēlāk, kalnračim ir jābūt jaunākajam blokķēdes eksemplāram, lai piedalītos nākamajā kārtā. Šo procesu automātiski veic atvērtā koda Bitcoin-ieguves programmatūra, kas darbojas datoros, kurus kontrolē ieguvē iesaistītie cilvēki. Šīs stimulēšanas struktūras dēļ tūkstošiem kalnraču pastāvīgi palīdz apstrādāt Bitcoin lietotāju darījumus, pārliecinoties, ka blokķēde vienmēr ir atjaunināta..

Balvas loteriju vada sabiedrība; nav tādas centrālās iestādes, kas izvēlētos uzvarētāju. Pagaidām mēs izlaidīsim tehnisko informāciju (tā ir apskatīta 8. nodaļā) un vienkārši sakām, ka kalnračiem nepārtraukti jāveido nejauši skaitļi, līdz tiek atrasts uzvarētājs. Tas prasa apmēram desmit minūtes. Pēc tam kopiena pārbauda (arī ar kriptogrāfijas palīdzību), vai ieguvējs ir individuālā kalnrača atrastais numurs, un kalnračis blokķēdei pievieno jaunu bloku un savāc atlīdzību. Kad tas notiek, parasti tiek izmantota frāze, ka kalnraču īpašnieks ir atradis bloku.

Izmantojot Bitcoin, katrs loterijas uzvarētājs apstiprina ne tikai savu darījumu bloku, bet arī visus iepriekšējos blokus (kurus viņa uzskata par derīgiem).

  Tinker drēbnieku karavīru spiegs atrodas Netflix! Kā to noskatīties 2023. gadā.

Blockchain forking

Loterijas sistēma lielāko daļu laika darbojas kā paredzēts. Bet reizēm divi kalnračnieki atrod bloku vienlaikus, un blokķēde kļūst dakšīga, kā rezultātā rodas divas dažādas filiāles (sk. 2-13. Attēlu)..
Apsveriet šādu scenāriju kā piemēru: Iedomājieties, ka Kroulijs un Satoshi ir ogļrači un atrodiet uzvarētāju numuru dažu sekunžu laikā viens no otra. Ja tie atrodas tālu viens no otra Bitcoin tīklā (teiksim, pretējās Zemes pusēs), viena tīkla daļa identificēs Krouļu kā uzvarētāju, bet otra daļa identificēs Satoshi kā uzvarētāju. Šajā gadījumā Krovlijs un Satoshi katrs pievienos bloku blokķēdei (katrs domā, ka viņš ir uzvarētājs šajā raundā). Problēma rodas, kad viena tīkla daļa kopē Crowley bloku, bet otra – Satoshi bloku. Tā rezultātā tagad divi blokķēdes nepiekrīt!

2-13. Attēls: Bitcoin kalnrači Krovlijs un Satoshi atrod bloku vienlaikus, izveidojot divus blokķēdes eksemplārus. Dakšotās blokķēdes izšķirtspēja rodas, kad Satoshi blokķēdes versija pievieno vēl vienu bloku pirms Crowley’s, un Satoshi saņem atlīdzību.

Atgādiniet, ka jūsu Bitcoin seifa programmai ir nepieciešama atjaunināta blokķēdes kopija, lai tā darbotos, taču tā nezina, kā novērst dakšveida bloķēšanas ķēdi. Kalnračiem un Bitcoin maka programmām ir jāizlemj, kuru no divām blokķēdes versijām izmantot. Forking tiek atrisināta, gaidot, kurš no abiem zariem vispirms pievieno vēl vienu bloku, kas notiks apmēram 10 minūtes vēlāk. Tad garāks atzars tiks uzskatīts par īstu blokķēdi, un visu Bitcoin tīkls īsāku atzaru ignorēs vai bāreņu bāzē..

Lielākajai daļai lietotāju bāreņu bloku pagriešanas un ignorēšanas process tiek atstāts pilnīgi nepamanīts un tam nav negatīvas ietekmes uz Bitcoin izmantošanu. Mūsu piemērā ievērojamu ietekmi izjūt tikai zaudējušais kalnračs Krovlijs, jo atlīdzību var saņemt tikai viens no diviem iesaistītajiem kalnračiem. Zaudējušais kalnrača neapšaubāmi ir sarūgtināts, taču kalnračiem ir sagaidāms, ka tas notiek laiku pa laikam, tāpēc tas nav pārsteigums, kad tas notiek.

Darījuma apstiprināšana, dubultā tērēšana un neatgriezeniskums

Darījuma apstiprināšana ir izplatīts Bitcoin jēdziens. Daži tiešsaistes tirgotāji, kas pieņem bitkoinus, pirms preces vai pakalpojuma piegādes var pieprasīt vienu vai vairākus darījuma apstiprinājumus. Katrs darījums pastāv kādā blokķēdes blokā. Bloki, kas atrodas aiz tā, ir vecāki, un priekšā esošie bloki ir jaunāki. Bloka atrašanās vieta attiecībā pret blokķēdes galu ir pazīstama kā bloka dziļums. Nesen pievienotā bloka dziļums ir 1, aiz tā esošā bloka dziļums ir 2 utt. Apstiprinājumu skaits darījumam ir vienāds ar tā bloka dziļumu. Tātad darījumam, kas vēl nav pievienots blokķēdei (vēl), nav nulles apstiprinājumu; tam pievienojot jaunu bloku, tam ir viens apstiprinājums; tam priekšā ir divi apstiprinājumi, ja bloks tiek pievienots priekšā; un tā tālāk.
Koncepcija ir pietiekami vienkārša, bet kāpēc tirgotājiem ir nepieciešami darījumu apstiprinājumi?

Zema vērtības darījumiem, piemēram, kafijas tases pirkšanai, tirgotāji parasti atsakās no darījuma apstiprināšanas. Jūs vienkārši sūtāt savus bitkoinus, paņemat kafiju un dodieties ceļā. Kopumā Bitcoin darījumi ir neatgriezeniski, un tirgotāji dažu sekunžu laikā pēc noklikšķināšanas uz Sūtīt zina, ka esat samaksājis par dzērienu (vai jebko citu, ko pērkat). Tomēr, ja tirgotājs pārdod dārgu priekšmetu, piemēram, automašīnu, kļūst kritiski apsvērt darījuma apstiprināšanu..

Ļaunprātīgs lietotājs ar ļoti nozīmīgiem skaitļošanas resursiem (domājiet par Džeimsa Bonda stila supervilnu) var mēģināt divkārši iztērēt savus bitkoinus, kas būtībā ir mēģinājums pievilināt saņēmēju pieņemt bitcoinus, kas vienlaikus tika nosūtīti arī kādam citam (“ kāds cits ”varētu būt vēl viena Bitcoin adrese, kuru kontrolē supervillain). Kad kalnračiem Bitcoin tīklā tiek atklāti divi darījumi, kas iztērēja tos pašus bitcoinus (bet tika nosūtīti uz dažādām adresēm), viņi parasti pieņem to, kurš no viņiem tika saņemts pirmais, un otro ignorēja. Vēl svarīgāk ir tas, ka abus darījumus nav iespējams pievienot blokam, jo ​​viens ir pretrunā ar otru. Supervilna nodoms ir komersantam nosūtīt automašīnu, bet ja darījumu ignorē un nepievieno blokķēdei.

Par laimi, šī maldinošā shēma parasti ir neveiksmīga, jo daudzi tirgotāji izmanto īpašu uzraudzības programmatūru un var atpazīt, kad vienlaikus tiek pārraidīti divi konfliktējoši Bitcoin darījumi (šajā brīdī supervilietis var tikt izstumts no automašīnu tirdzniecības vietas). Vēl vienkāršāks risinājums tirgotājiem, lai novērstu šāda veida krāpšanos ar maksājumiem, ir jāgaida 10 minūtes, līdz darījumam ir vismaz viens apstiprinājums, pirms piekrītat sūtīt automašīnu. Tomēr, ja supervillain rīcībā ir patiešām ārkārtas resursi, piemēram, datortehnikas daudzu miljonu dolāru vērtībā, viņš var mēģināt padarīt Bitcoin tīklu bāreņu bāzē par jaunāko blokķēdes bloku, kā rezultātā tiek ignorēts viena darījuma apstiprinājums. Lai tiktu galā ar šo attālo iespēju, tirgotāji, kas pārdod augstākās klases preces, parasti pirms atslēgu nodošanas pircējam nogaida, līdz darījumam ir divi apstiprinājumi. Kopumā, jo augstāka ir darījuma vērtības vērtība, jo vairāk apstiprinājumu tirgotājs var gaidīt pirms tam
uzskatot, ka darījums ir nokārtots. Ar katru apstiprinājumu eksponenciāli palielinās izmaksas par ļaunprātīgu nelietis, lai divkārši iztērētu šos bitcoinus. Tagad, kad jūs zināt Bitcoin blokķēdes pamatfunkcijas un koncepcijas, uzzināsit par bitcoīnu ieguvi, kas, iespējams, ir visnoslēpumainākais Bitcoin aspekts.

Kalnrūpniecības Bitcoins

Bitcoin ieguve ir konkurences process, kurā tiek savākti darījumi un tie tiek pievienoti blokķēdei bloku veidā. Kāpēc to sauc par ieguvi? Termins ir iegūts no tā, kā bitkoīni sākotnēji tiek izplatīti. Kaut arī kopējais bitkoīnu piedāvājums ir ierobežots līdz 21 miljonam, laika gaitā šī kopsumma tiek lēni sasniegta. Sākumā bitcoīnu sākotnējais piedāvājums bija nulle. Bitcoin kalnračiem tiek piešķirta atlīdzība par citu cilvēku darījumu apstrādi; katra atlīdzība ir neliela tikko izkaltu bitkoīnu summa, kas palielina kopējo apgrozībā esošo daudzumu. Šajā ziņā Bitcoin ieguve ir līdzīga zelta ieguvei: Zemei ir noteikts zelta daudzums, un kalnrači laika gaitā to lēnām izraida..

Kā jau minēts iepriekš, kalnračiem jāatrod noteikts uzvarētāju skaits, atkārtoti ģenerējot skaitļus pēc nejaušības principa, lai uzvarētu šos tikko izkaltos bitkoinus. Tā kā ātrie datori var ātrāk ģenerēt šos nejaušos skaitļus, tas kalnračiem rada stimulu bitcoīnu ieguvei izmantot arvien jaudīgākus datorus. Bitcoin ļoti agrīnajos posmos nejaušu skaitļu ģenerēšanai parasti tika izmantoti personālie datori, taču drīz cilvēki sāka veidot speciāla lietojuma datorus, kas paredzēti tikai Bitcoin ieguvei. Mūsdienās bitcoīnu ieguvei ir vajadzīgs ievērojams kapitāls, kompetence un pieeja lētai elektrībai. Faktiski Bitcoin ieguves attīstība atgādina veidu, kā laika gaitā ir mainījusies zelta ieguve. Vienā reizē zelta iegūšanu varēja veikt cilvēks, kas panāca upes gultni, bet tagad rakšanu veic lieli uzņēmumi ar dārgiem urbjiem..

Ieguves rūpniecības atlīdzībai par bloka atrašanu ir divas sastāvdaļas: Pirmā daļa ir darījumu maksa. Nosūtot kādam bitcoinus, kā darījuma maksa tiek pievienots neliels daudzums papildu bitcoīnu.7 Maksas par darījumu parasti ir daži centi un ir daļa no atlīdzības, ko kalnračiem saņem, kad viņi uzvar loterijā un pievieno jaunu bloku blokķēdei. . Tā kā bloks ir simtu vai tūkstošu darījumu kolekcija, kalnrača atlīdzība ir visu darījuma maksu summa šajā jaunajā blokā. Otra atlīdzības sastāvdaļa ir noteikts skaits tikko izkaltu bitkoīnu.

Jaunu kaltu bitkoīnu skaits, kas tiek nodrošināts kā atlīdzība, laika gaitā pakāpeniski samazinās. Pirmie 210 000 bloku – kuru pamatā bija 10 minūšu atstarpe – bija nepieciešami aptuveni 4 gadi – katram uzvarējušajam kalnračim papildus darījuma maksai tika piešķirti arī 50 tikko izkalti bitkoini par bloku. Nākamie 210 000 bloki (bloki (no 210 001 līdz 420 000) atalgo kalnračus ar tikai 25 tikko izkaltiem bitkoīniem vienā blokā. Pēc tam atlīdzība samazinās līdz 12,5, pēc tam 6 725 utt. Tā kā šis ieguves process ir vienīgais jauno bitkoīnu avots, tas ir iemesls vairs ne
nekā 21 miljons bitcoīnu kādreiz būs apgrozībā.

Lai arī reizi četros gados par katru bloka pusi tiek apbalvots tikko izkaltušo bitkoīnu skaits, pieaugot Bitcoin lietotāju bāzei, darījumu maksa par bloku turpinās augt. Galu galā maksa par lietotāju darījumiem būs lielāka nekā atlīdzība par tikko izkaltu bitcoiniem. Tajā brīdī Bitcoin tīkls tiks pilnībā noturēts, izmantojot darījumu maksas.

Bitcoin sistēmas sarežģītība

Lielākā daļa no mums ir pieraduši izmantot centralizētus maksājumu pakalpojumus (piemēram, PayPal, kredītkartes). Mēs uzticamies uzņēmumiem, kuri pārvalda šos pakalpojumus, un mums nav jāzina, kā darbojas maksājumu sistēma. Bet Bitcoin nav uzņēmuma, kam uzticēties; tā vietā mēs varam pārbaudīt sistēmu, lai izlemtu, vai tai uzticamies.

Ja izpētījāt sistēmu, ko lielākās kredītkaršu firmas izmanto, lai atvieglotu maksājumus, jūs varētu pārsteigt, cik tā ir sarežģīta. Tā kā parasti nedomājam par to, kā darbojas digitālās norēķinu sistēmas, nav nekas neparasts, ka Bitcoin sistēma lielākajai daļai ir satraucoša un sarežģīta. Pēc šīs nodaļas lasīšanas jums vajadzētu iegūt diezgan labu priekšstatu par visas sistēmas darbību. Vēlākajās nodaļās mēs sīkāk izpētīsim noteiktu informāciju, piemēram, īpašo aparatūru un programmas, kuras izmanto Bitcoin kalnračiem; tomēr vispārīgais Bitcoin sistēmas skaidrojums nemainīsies no tā, kā tas aprakstīts šajā nodaļā. Sākot no šī brīža, mēs varam koncentrēties uz bitkoinu iegādi un domāt par to, kā tie ietekmēs mūsu globālo ekonomiku!