Kas ir tīkla neitralitāte – galīgais ceļvedis (atjaunināts 2023. gadā)

Tīkla neitralitāte bieži nonāk ziņu virsrakstos, tāpēc kas ir tīkla neitralitāte un kā tā ietekmē jūs?

Šajā rakstā mēs izskaidrosim tīkla neitralitātes trūkumus un to, kāpēc un kāpēc tas notiek tik ļoti. Mēs arī izskaidrosim, ko jūs varat darīt apiet negodīgus ierobežojumus ja tīkla neitralitāte kļūst par pagātni.

Kas ir neto neitralitāte?

Tīkla neitralitātes jēdziens sākumā var šķist mulsinošs, bet vienkāršāk sakot, to var definēt kā interneta pakalpojumu sniedzēju vienlīdzīga attieksme pret visu interneta saturu.

Gadu garumā gan Buša, gan Obamas administrācijā Amerikas Savienoto Valstu Federālā komunikāciju komisija (FCC), pārvaldes iestāde, kas pārvalda internetu, mēģināja ieviest un uzturēt tīkla neitralitāti..

2015. gadā FCC izdevās iziet plašu tīkla neitralitātes rīkojumu – sauktu par “atvērtā interneta pasūtījumu” – pēc virknes juridisku cīņu ar dažādiem ISP.

Šie noteikumi aizliedza interneta pakalpojumu sniedzējiem bloķēt likumīgu saturu, programmas vai pakalpojumus; neļāva ISP palēnināt (apturēt) īpašas lietojumprogrammas vai pakalpojumus; un aizliedza interneta pakalpojumu sniedzējiem pieņemt maksu par preferenciālu režīmu, piemēram, ātrāku ātrumu vietnēm vai lietotājiem, kuri maksā par privilēģijām.

Saskaņā ar šīm vadlīnijām ISP, piemēram, Verizon un Comcast, tiešajiem lietotājiem ir jānodrošina vienāda pieeja visam interneta saturam..

Citiem vārdiem sakot, Interneta pakalpojumu sniedzējiem nevajadzētu ierobežot, ierobežot vai paātrināt piekļuves ātrumu kad viņu klienti apmeklē noteiktas vietnes, lejupielādē saturu, skatās straumēšanas pakalpojumus vai skata citu saturu. Piekļuvei visam saturam jābūt vienādam, un tajā nedrīkst būt nekādas diskriminācijas pret jebkāda veida juridisku saturu jebkura iemesla dēļ.

Tomēr 2023. gada vidū tagad republikāņu kontrolētais FCC atcēla šīs pamatnostādnes.

Lai gan pēc tīkla neitralitātes aizsardzības atcelšanas nav notikušas lielas izmaiņas interneta pakalpojumu sniedzēju darbībā, tagad ir atvērtas iespējas tālejošām izmaiņām, kas varētu ietekmēt mūs visus.

2023. gada aprīlī Pārstāvju palāta pieņēma likumprojektu ar nosaukumu “Saglabājiet interneta likumu”, Lai atjaunotu tīkla neitralitātes aizsardzību. Rakstīšanas laikā šis likumprojekts joprojām ir jāpieņem Senātā un jāapstiprina prezidentam Trumpam, tātad tīkla neitralitātes nākotne diemžēl joprojām ir nepilnīga.

Ja rēķins tiks pieņemts, tas nozīmēs, ka ISP atkal būs kas vienlīdzīgi jāizturas pret visu tiešsaistes saturu un būtu aizliegts palēnināt, paātrināt vai bloķēt piekļuvi noteiktam saturam.

Kāpēc ir svarīga neto neitralitāte??

Tie, kas atbalsta tīkla neitralitāti, to uzskata lai izaugsme un inovācijas būtu ļoti svarīgas, saglabājot internetu kā atvērtu konkurences apstākli.

Ja interneta pakalpojumu sniedzējiem tiek dota pilnvaras izvēlēties savus favorītus vai uzņēmumiem tiek ļauts iegādāties viņu piekļuves līmeni, daudzi jauni uzņēmumi, iespējams, nesaņems iespēju ziedēt, un jaunās tehnoloģijas, iespējams, nesaņems iespēju attīstīties.

Piemēram, iedomājieties, ja šie tīkla neitralitātes ierobežojumi būtu bijuši spēkā jau 2000. gados. Tiem zīmoliem kā YouTube, Netflix un Facebook, iespējams, nekad nav bijusi iespēja attīstīties.

  Pārskats - Dalil datu pārkāpums: nedrošas lietotnes atklāti vairāk nekā miljons lietotāju datu

Tīkla neitralitāte ir svarīga arī aizsardzībai vārda un vārda brīvība. Ja tikai nedaudzi lieli interneta pakalpojumu sniedzēji un uzņēmumi dominē skatāmajā internetā, tad viņiem ir tiesības nomākt vai ietekmēt tiešsaistes viedokļus un izveidot cenzūras situācija.

Tie, kas izaicina tīkla neitralitāti, apgalvo, ka to ir teikuši lielākie ISP tie netraucēs, bloķēs un nepopularizēs īpašu saturu.

FCC ir arī teikuši, ka ISP nespēs traucēt konkurentiem konkurences likumu dēļ; tomēr daudzi neitralitātes piekritēji liek domāt, ka tie visi ir tukši solījumi un to mēs ātri sākam redzēt IPS, kas krīt par lure uzņēmumu, kas piedāvā lielas naudas summas prioritārai ārstēšanai. Tas nozīmē, ka mazākiem uzņēmumiem, kuri nevar atļauties konkurēt, ir jānolemj liktenim.

Kam ir neto neitralitāte??

Bez tīkla neitralitātes, Internets, kā mēs zinām, varētu kļūt par pagātni. Droši vien uzreiz nebūs milzīgu izmaiņu, taču var gaidīt lēnu, vienmērīgu nolaišanos, jo interneta pakalpojumu sniedzēji sāk izmantot jauno statusu.

Tas, iespējams, sāksies ar to, ka interneta pakalpojumu sniedzēji paplašinās savu pašreizējo praksi ļaujot piekļūt labvēlīgiem pakalpojumiem neņemot vērā jūsu datu pielaidi, bet, piekļūstot citiem pakalpojumiem, tiks izmantots vairāk datu.

Turpmāk jūs, iespējams, redzēsit satura samazināšana vai prioritāšu noteikšana un tas var kļūt ārkārtējs, līdz galu galā mēs redzēsim daudzpakāpju interneta plāni kur piemaksu plāni ļaus jums piekļūt saturam vai pakalpojumiem, kurus jūs tagad uzskatāt par pašsaprotamiem.

Ja esat pazīstams ar šo jēdzienu no tā izmantošanas valstīs ārpus ASV (piemēram, piemēram, Portugālē), redzēsit kaut ko ļoti līdzīgu, piemēram, jāmaksā papildus priekš izmantojot sociālos medijus, straumēšana video un pat piekļūt e-pastam!

Šie jūsu interneta brīvības ierobežojumi attiecas ne tikai uz vietnēm un pakalpojumiem. Tās ietekmē tādas lietas kā tiešsaistes spēles, augšupielāde vai tiešraide un pat platformas, kuras izmantojat satura skatīšanai, lejupielādēšanai un augšupielādēšanai.

Iedomājieties pasauli, kurā jums jāatrodas maksā vairāk naudas nekā jūs varat nopelnīt pārdod savas preces vietnē eBay, ir ierobežota no tiešraides uz Twitch, ja vien jūs nemaksājat par piemaksu pakalpojumu, nevar skatīties Amazon Prime ja vien jūs to neskatāties Apple ierīcē vai arī to skatāt nespēj spēlēt Fortnite vispār, ja vien jūs nemaināt savu ISP!

Turklāt, iespējams, pieaugs maksa, ko mēs jau maksājam pakalpojumu sniedzējiem (piemēram, filmu straumēšanas pakalpojumi), jo viņi būs spiesti segt izmaksas, kuras mūsu ISP iekasē no viņiem par privilēģija būt daļai no paketes.

Ja esat vietnes īpašnieks, jums var nākties maksāt reklāmas izmaksas un pēc tam papildu maksu, kas ļautu cilvēkiem faktiski piekļūt jūsu vietnei pēc tam, kad viņi ir noklikšķinājuši uz jūsu reklāmas. Tas viss nozīmē mazāk naudas un iespēju maziem interneta uzņēmumiem, straumētāji un interneta personības, un vairāk naudas tiek iesūknēts milzīgās korporācijās.

  Šie 7 uzņēmumi slepeni pieder desmitiem VPN

Kas izaicina tīkla neitralitāti?

Ir vairāki tīkla neitralitātes kritiķi, kas nāk no dažādām jomām. Šajos kritiķos ietilpst Trump administrācija kopumā, kā arī FCC priekšsēdētājs Ajit Pai un viņa divi kolēģi republikāņu komisāri, kuri nobalsoja pret 3 un 2 pret tīkla neitralitāti 2023. gada vidus atcelšanā..

Viņi tajā ietilpst arī daži ISP, datorzinātņu un interneta akadēmiķi, telekomunikāciju un datoru aparatūras ražotāji, ekonomisti, kā arī daži platjoslas un telekomunikāciju uzņēmumi, tostarp Cisco, Comcast un Verizon.

Ir vairāki citi uzņēmumi un indivīdi, kuri ir paziņojuši, ka viņi nav izlēmīgi, bet iebilst pret dažiem tīkla neitralitātes aspektiem..

Piemēram, Google priekšsēdētājs Ēriks Šmits ir teicis, ka Google ir apņēmies ievērot tīkla neitralitāti, taču tāpat kā Verizon, Google uzskata, ka ir pareizi diskriminēt dažāda veida datus (piemēram, e-pasta pārsūtīšanas prioritāte, piemēram, video); tomēr viņi iebilst pret satura diskriminēšanu šajos datu tipos (piemēram, jūs nedotu priekšroku viena mākslinieka mūzikas klipam, nevis citam vai viena zīmola vietnei, nevis citai).

Tad ir virkne citu personu un organizāciju – galvenokārt civiltiesību jomā -, kuras principā piekrīt tīkla neitralitātes brīvībai, bet uzskata, ka pašreizējais tīkla neitralitātes modelis, kas to klasificē kā lietderību, liegtu ieguldījumus maznodrošinātos teritorijas un kaitē mazākumtautību grupām.

Šeit ir minēti daži galvenie iemesli tīkla neitralitātes kritiķi vēlas atcelšanu:

  • Tīkla neitralitātes atcelšana atbrīvos internetu no valdības noteikumiem – FCC priekšsēdētājs Ajit Pai ir viens kritiķis, kurš ir paudis šo argumentu un ierosinājis, ka tīkla neitralitātes saglabāšana liktu internetam faktiski kļūt par “sabiedrisko pakalpojumu”, ļaujot valdībai to kontrolēt un uzraudzīt interneta trafiku. Daži tīkla neitralitātes atbalstītāji ir teikuši, ka tas tā ir tikai nobiedēšana, savukārt citi apgalvo, ka tas ir atklāti meli un valdībai nav vairāk varas, ja tiktu atjaunota neitralitātes aizsardzība, nekā tā bija bijusi iepriekš.
  • Datu izmantošana nav vienlīdzīga, un to izmantošana netiek kompensēta – Katra interneta lietotāja vajadzības ir atšķirīgas, tāpēc arī viņu datu izmantošana ir atšķirīga. Tīkla neitralitātes pretinieki saka, ka cilvēki, kuri izmanto mazāku datu daudzumu, maksā par cilvēkiem, kuri izmanto milzīgu datu daudzumu. Viņi arī to ierosina tiek izšķērdēts milzīgs datu apjoms un tāpēc, ka interneta pakalpojumu sniedzēji patlaban izraksta rēķinus saviem klientiem, tas nav taisnīgi kompensēts. Viņi uzskata, ka būtu godīgāk iekasēt maksu no lietotājiem, pamatojoties uz to, cik daudz datu viņi izmanto, un tīkla neitralitātes atcelšana novērstu datu izšķērdēšanu. Šis papildu ienākumi pēc tam varēja pierast uzlabot interneta infrastruktūru.
  • Tīkla neitralitātē uzplaukst nelegālais saturs – Jo tīkla neitralitāte nozīmē brīvību un nediskriminācija, oponenti apgalvo, ka tas ļauj internetam atvērt nelegālu vai neatbilstošu saturu.
  • Tīkla neitralitāte diskriminē pārtikušos – Tīkla neitralitātes kritiķi apgalvo, ka pašreizējās ISP cenu shēmas cilvēkiem sagādā grūtības atrast lētu internetu savienojumi. Viņi apgalvo, ka tīkla neitralitātes atcelšana ļautu izmantot mazākas, pamata cenu līmeņi būt ārkārtīgi pieņemamām cenām.
  Šrilanka bloķēja sociālos medijus (atkal) - lūk, kā jūs to atgūstat

Kāda ir saikne starp tīkla neitralitāti un datu privātumu?

Daudzi cilvēki to nemaz neapzinās būs datu privātuma riski ja tiek atcelta tīkla neitralitāte. Tie ietver:

  • Riski jūsu datiem – Lai noteiktu, kā filtrēt satiksmi un droseles ātrumu, ISP būs jāuzrauga jūsu saturs lietojums un citi dati. Šī procesa laikā, jūsu dati tiks saglabāti, kas atver ISP līdz ļaunprātīgi hakeri. Jā, jūsu ISP, iespējams, jau glabā jūsu datus, bet ne tādā pašā līmenī, kāds tas būs, tiklīdz būs zaudēta tīkla neitralitāte..
  • Ierobežota VPN, starpniekserveru uc izmantošana Bez tīkla neitralitātes ir vairāki ISP, kuriem būs iespēja pāriet ierobežot VPN, starpniekserveru, Tor, un citi, lai nodrošinātu, ka nevar apiet ierobežojumus, ko viņi uzliek tiešajiem lietotājiem.Ja ISP to izdarīs, tas nozīmēs, ka jums nebūs vienādi spēja sevi pasargāt pret tiešsaistes draudiem, slēptu interneta savienojumus sabiedriskās vietās un apvedceļā nepamatoti ģeogrāfiski ierobežojumi vai cenzūra.
  • Svarīgu pakalpojumu monopolizēšana – Ja interneta pakalpojumu sniedzēji nolemj izveidot savus būtiskos vai svarīgos pakalpojumus, piemēram, piemēram, tiešsaistes drošības komplektu, viņiem būs spēja droseli viņu klienti izmanto konkurējošus pakalpojumus, izveidojot monopols par svarīgiem vai būtiskiem pakalpojumiem. Tas var šķist pārāk pievilcīgs, bet līdzīgs ir noticis arī iepriekš, kad ISP iekasē konkurējošiem pakalpojumiem lielākas maksas, aizkavē piekļuvi tiem vai pat pilnībā bloķē to izmantošanu klientiem.

Šie ir tikai daži no bažas par drošību un datu privātumu uz ko norādījuši tīkla neitralitātes atbalstītāji.

Pastāv arī citi iespējamie riski – piemēram, ISP līmeņa uz reklāmām balstīta ļaunprātīga programmatūra, piekļuve ISP izsekošanas tagiem un citi -, taču pašlaik šie riski nav tik droši..

Noteikti ir tas, ka var novērst jūsu datu risku tagad un nākotnē, izmantojot cieto VPN. Mēs iesakām NordVPN, jo tas ir lielisks vispusīgs lietotājs militārā līmeņa drošības elementi, Dubultā VPN protokols, an automātiskais nogalināšanas slēdzis, un stingri bez žurnāliem politika.

Secinājums

Tīkla neitralitāte nodrošina vienādu attieksmi pret visu interneta saturu, padarot internetu par godīgu vietu visiem. Diemžēl, ja Senāts nepieņem likumu “Saglabāt internetu”, tīkla neitralitāte drīz var kļūt par pagātni. Bez tīkla neitralitātes mūsu brīvības var tikt samazinātas atbilstoši mūsu piekļuvei dažam tiešsaistes saturam.

Turpmākais lasījums

Iepazīstieties ar mūsu ieteikumiem par labākajiem VPN. Lai uzzinātu labākos veidus, kā aizsargāt savu interneta trafiku, izlasiet labākos VPN bez žurnālus.